YAŞLANMAZSAN ÖLÜRSÜN

13 ŞUBAT 3 dakika, 1 saniye 3 dakika, 1 saniye.

YAŞLANMAZSAN ÖLÜRSÜN (I)

Son zamanlarda okuduğum güzel, etkileyici bir cümleyi başlık yaparak bu konuda bir şeyler yazmak istedim. Çevremde, sosyal medyada yaş almaya yönelik özellikle fiziksel görünüm, koşullar vs. ile ilgili olumsuz tutum ve söylemler gündemde. Hadi medyayı-sosyal medyayı anlarım kapitalizmden besleniyor, işi o… unutulmamalı ki gençlik satın alınamaz, satın alınan tek şey en fazla maske olur. Gençlik gençler içindir. Yaş takvimsel bir olgu ve ona dayalı bedenin geçirdiği dönüşümdür. Elbette ruhsal enerjiyi her daim daha fazla hissedip bedeninin o dönemine uyumlu bir yaşam tarzı sürmek mümkün. Bedensel yaşa göre elbette bazı sıkıntılar zorluklar hissedilebilir, bu doğal. Bu durumu kabullenip uygun çözümler bulunabilir. Peki ya biz insanların ne derdi var bu yaşlanma ile ilgili durumu neden kabullenmeyiz; üstelik anda olalım çığlıkları ile birlikte… Yaşlanıyor olmak, yaşadığımızın bir belirtisi değil mi… Bu durumda bazı insanların yaşanılan her dönemde olduğu gibi, sorunlara mutsuzluğa iten temel koşullardan biri devreye giriyor, kabullenmeme… Özellikle yönetemediğimiz, müdahalede bulunamadığımız, değiştiremediğimiz dışsal kökenli süreçlerde… Bu durumda olunduğu sürece sorun çözmek, mutlu, huzurlu bir yaşam sürmek zor olur yaşlılık sürecinde. Bunun için daha fazla içe yönelmeliyiz, dışsal etkilere fazla maruz kalmamalıyız. Öz sevgiyi-öz şefkati, öz saygıyı, öz benliği, iyimserliği, olumlu tutumu geliştirmeliyiz. Sevilmek, onaylanmak, beğenilmek, like almak, statü vs. dert etmemeliyiz. Kendimiz olmak konusunda cesur olabilmeliyiz. Böylece mutluluğu, huzuru dışarıda aramak yerine sahip olduğumuz değerlerin farkında olup öncelikle onlarla mutlu olabilmeliyiz. Yaşlılığı salt bedensel görünüm ile değerlendirmeden(ki bu doğal bir süreç), sahip olduğumuz diğer özelliklere odaklanabiliriz. Gelişmiş akıl, deneyimler, tecrübeler, bilgiler, kendini aşmışlık vs. ile kazanılan bilgelik ile mutlu huzurlu bir yaşam yolculuğu sürdürebiliriz. Üstelik söylendiği gibi, beyin dış görünüşten daha seksidir… Tabii ki anlayana… Yaşama anlam katabilmeliyiz. Bunun yollarından bir tanesi de dışarıdan onay ilgi sevgi beklemek yerine, sahip olduğumuz bilgi birikimi ile biz başkalarına destek olabilmeli, onların yaşamına artı değer katabilmeliyiz.

Yaşam farklı yaşlardan oluşan bir yolculuktur. Her dönemin kendine özgü zorlukları var. Daha önce olduğu gibi bu dönemi de kabullenerek, bu dönemin beden yapısına uygun, kabullenişle, bu döneme uygun çözümler ile, sahip olduğumuz artı değerler ile yaşayarak, içinden geçerek yaşam yolculuğuna, mutlu huzurlu devam edebiliriz. Bana göre belli bir yaştan sonra en önemli ki şey; biri sahip olduğumuz zaman, bunun kıymetini iyi bilmek gerekir; öteki ise ruhsal bedensel sağlığımız, bunun için çaba göstermeliyiz, buna göre bir yaşam düzeni oluşturmalıyız.

Buda’nın güzel sözü ile bitirelim.” Hem beden, hem zihin için sağlığın sırrı; geçmiş için yas tutmamak, gelecek için endişe etmeden, şimdiki zamanda akıllıca yaşamak”

Bunun için pozitif yaşlanma için çözüm önerileri kinci bölümde…

İyi yolculuklar…

Aziz Serçe