Söz Çocuğun

20 KASIM SİYASET , YAŞAM , ÇOCUK , DÜNYA

Tahmini okuma süresi: 1 dakika, 42 saniye.

Küresel olarak çocuk hakları için zor zamanlar yaşıyoruz. Çocukların temel ihtiyaçları olan eğitim, sağlık, barınma gibi temel yaşamsal haklarına erişmelerinin giderek zorlaştığı ve fiziksel, psikolojik, cinsel istismarın son derece yükseldiği zor zamanlar...

Çocukların, sadece çocuk olduğu için yapılan yaş ayrımcılığı, sadece yetişkinlere ait bir dünya kurgusu, çocukların, çocuk haklarına erişmesini güçleştiriyor.

Çocukların irrasyonel olduğu düşüncesi ile hareket ediyor ve onların adına kararlar alıyoruz. Ön ergenlik bitince de, onları daha önce hiç deneyimlemedikleri “karar alma” konusunda yalnız bırakıyoruz. 

9 yaşındaki otizmli bir çocuk okul arkadaşları tarafından yuhalanıp zorbalığa uğruyorsa, bu hepimizin kendinde pay araması gereken bir konudur. Çocukların kurban ve zorba ilişkisine maruz kalmamaları için onları ayrımcılığa karşı güçlendirmeliyiz. Evet, biz yapmalıyız bunu. En büyük sorumluluk elbette devletlerin, ama biz de günlük yaşantımızda temas kurduğumuz çocukların haklarını ihlal etmemekle, onlara zorbalık etmemekle, bu taşın altına elimizi koyabiliriz.

Bütün hayatı boyunca temel ihtiyaçlarına ulaşmak için çalışan kronik yoksul bir toplumuz. Sosyal politikaları yeniden konuşmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Pandemi ile beraber birçok aile evsizlik ve açlık riski ile karşı karşıya. Ebeveynler çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayınca, çocuklar ebeveynlerine destek olmak için çalışmak istiyor. Dijital erişimi olmayan birçok çocuk okulu bırakmayı düşünüyor. Hele mülteci olunca, çocuğa çocuk bile denmiyor.

Bugün, çocuklar için herkesten biraz daha farkındalık diliyorum. Terörden, şiddetten, istismardan, yoksulluktan, ayrımcılıktan uzak bir gelecekte yaşamalarını diliyorum. 

" HER BİR ÇOCUK İÇİN EŞİT HAKLAR , HER BİR ÇOCUK İÇİN EŞİT ŞARTLAR" diliyorum...

#uluslararasıçocukhaklarıgünü