Hasta mısın sen?

29 HAZİRAN ALINTILAR , İNCELEME , SAĞLIK , PSİKOLOJİ , YAŞAM

Tahmini okuma süresi: 1 dakika, 15 saniye.

Affluenza

Batılı hayatlarda insanları giderek daha fazla başarı kazanmaya ve mülk edinmeye zorlayan saplantı daha fazla "ben" demekten başka birşey değil. Ben, ençok ben zenginim ençok benim mülküm var, ben istediğim herşeyin sahibi olurum demek aslında bir hastalık.

İçindeki boşluğu gizlemek için dışını güç göstergesi mal mülk ile dolduran insanların sayısı hergeçen gün daha fazla oluyor. Giderek daha fazla mal mülk edinme ve bunu herkesin önünde yaşama duygusundan kendilerini alamıyorlar.

Hayatlarını gözler önünde yaşarken kaderlerinin kontrolünü sağlayabilmenin umutsuz arayışında, giderek daha fazla sahip olma peşinde koşar ve içsel boşluğu ancak maddi kazanımlarla tedavi etmeye çalışırlar.Sonra birgün gelir sahip oldukları şeyler onlara sahip olur. Mutsuzluk, rahatsızlık en çok korktukları şeyler haline gelir.

Hayatlarındaki güçsüz anları silmek için herşeyi yapmaya hazıdırlar. Bu yüzden güçlü görünmenin en iyi yolu olarak teknolojiyi kullanırlar. Teknolojik gelişmenin amacı, güçsüz anları silmek ve daha fazla konfor ve koruma sağlamaya dönmüştür.

Bu yüzden her zaman güçlü görünmeye çalışırlar, her zaman yeni ve daha fazla mal mülk sahibi olmak isterler. En kötüsü bu insanlar hastalıklarının farkında bile değildirler. Hepsi birer "Affluenza" hastasıdır.

FIRAT ŞEN

Çok güzel bir yazı. Yani, kalbi. " Hayatlarında ki güçsüz anları silmek için her şeyi yapmaya hazırdırlar. " gibi bir muhteşem cümleden sonrası, beni şaşırttı. Ben belki anlayamadım bilmiyorum. " Ulak " filmi geldi aklıma, harika senaryo, ekip, oyuncular ve saygın yönetmen... Sn. Irmak. bir seyirci olarak sonu başka bir yere bağlasın isterdim. Belki işime gelmemiştir kimbilir..?
Yüreğinize sağlık. Kıbrıs'a selamlar.

03 TEM 2020 Hasan Çağlarİbrahim Başeğmez

HASAN ÇAĞLAR

Çok teşekkürler, selamlar

03 TEM 2020 İbrahim BaşeğmezNastya ChernyhHasan Çağlar