GTA 6 Hype'ı size de uğrayacak mı

12 ARALIK 2 dakika, 26 saniye 2 dakika, 26 saniye.

Üst düzey grafikli ve eğlence deneyimli oyunlar yapmayı başaran Rockstar Games tarafından geliştirilen Grand Theft Auto video oyunu serisi -ki ilk versiyonlarını 20 yıl önce oynamıştım- sektördeki en başarılı liste oyunlardan biri. Eee sevmiyorum dedim ama belki artık bu başarı karşısında dayanamayabilirim. 

Bu başarıya biraz rakamlarla bakmaya gayret edersek:

Nisan 2013 ile Mart 2014 arasında GTA V'in toplam gelir payı, Take-Two'nun ikinci mali çeyreğinin sonunda piyasaya sürülmesine rağmen, yüzde 70'e yaklaşıyordu. Sonraki yıllarda Grand Theft Auto serisi, dikkate değer bir istisna hariç Take-Two'nun toplam gelirinin %25-%50' si arasında katkıda bulundu.

Şirketin 2023 mali yılında GTA'nın gelir payı ise yalnızca % 15'e düştü. Ancak bu ani düşüş kolaylıkla açıklanabilir. Çünkü Mayıs 2022'de Take-Two Interactive, mobil oyun geliştiricisi Zynga'yı 12,7 milyar USD'ye satın aldı yani bu düşük yüzde başka oyunlar eklenmesinden ileri geliyor.

Bu satın alma, ana şirkete mali yılın geri kalan kısmında yaklaşık 2,1 milyar USD gelir sağladı. Bunu perspektife koymak gerekirse:

Take-Two'nun toplam geliri, Nisan 2022 ile Mart 2023 arasındaki dönemde 5,3 milyar USD olarak gerçekleşti ve buna Zynga'nın satın alınmasından kaynaklanan 1,1 milyar USD net zarar da eşlik etti.

Unutmayalım, Rockstar'ın ana şirketi Take-Two Interactive, muhtemelen GTA 6'nın  eleştirmenlere ve game camiasına güre başka bir hit olacak. 

Take-Two Interactive Software, Inc. Amerikan uluslararası video oyunu yapımcısı ve dağıtıcısı; Rockstar Games ve 2K Games şirketlerini bünyesinde barındırıyor. Şirketin merkezi New York'ta. Diğer yayımladıkları bilinen oyunlar : Grand Theft Auto, Mafia, Manhunt ve Bioshock. Rockstar için ise REd Dead Redemption'ı yaptıklarını unutmayalım. 

Serinin son oyunu Grand Theft Auto 5 tüm zamanların tahmini en çok satan oyunları listesinde 2. sırada yer alıyor. İlk defa Eylül 2013'te piyasaya sürülen GTA 5 şirket kayıtlarına göre Kasım 2023 itibarıyla oyun yaklaşık 190 milyon kopya sattı. Onu geçen tek oyun Minecraft. :) Seveni vardır bilemem ama görsel derinliği olmayan oyunlar bana pek güçlü yapımlar ve oyun deneyimin hakkını veren üretimelr gibi gelmiyor. Her deneyimin bir alıcısı var tabi ki: ) 

Serinin bir sonraki oyunu Grand Theft Auto 6'ya yönelik HYPE, geçtiğimiz günlerde yayınlanan ilk resmi fragman sayesinde tüm hızıyla heyecan yaratmaya devam ediyor.

GTA V'in piyasaya sürülmesinden bu yana, son derece kazançlı yarı MMO Grand Theft Auto Online'ı içeren serinin, her yıl şirketin gelirinin büyük bir kısmından sorumlu olduğunu söyleyebiliriz.