Getir’in Yıllık Zararı Ciro Oranlarını Geçti

27 ARALIK 1 dakika, 39 saniye 1 dakika, 39 saniye.

Hızlı büyüme, Getir’e ağır bir fiyat etiketi getiriyor. Yakın zamanda rakibi Gorillas’ı satın alan Türk hızlı ticaret şirketi, 500 milyon Eurodan fazla zarar açıkladı, zarar oranı 440 milyon bile olmayan tüm yıllık satışlardan daha büyük olarak belirtiliyor.

Getir yeterli nakit oranına sahip

Analistler, hızlı teslimat hizmetleri iş modelinin sürdürülebilirliğini uzun süredir sorguluyor ve Getir’in yayınlanan ilk rakamları bu şüpheyi doğruluyor gibi görünüyor. Hollandalı iş gazetesi FD’ye göre şirket, 438 milyon Euro ciro ve 553 milyon Euro zarar bildirdi. Rakamlar dokuz ülkedeki operasyonları kapsıyor.

Buna rağmen, şirket oranları hala iç karartıcı değil. Geçen yılın sonunda, teslimat şirketinin bilançosunda hâlâ 500 milyon Eurodan fazla nakit vardı ve Mart ayında risk sermayesinin ölçek büyütmesi 700 milyon Eurodan fazla arttı. Yine de şirket maliyetleri kısıyor. Mayıs ayında şirkette çalışan her yedi çalışandan biri işten çıkarılmış ve şirket genişleme planlarını askıya almıştı.

Konsolidasyon

Hızlı teslimat şirketleri, pandemiden sonra tüketiciler alışverişe döndükçe daha fazla mücadele eder konuma geldi. Enflasyon, insanları bütçelerine daha fazla dikkat etmeye zorluyor. Ayrıca birçok şehir, müşterilerinin bulunduğu yerleşim yerlerinde artık hoş karşılanmayan ‘karanlık mağazalar’ kurulması için daha katı kurallar getiriyor. Kriz ve yükselen faiz oranları da yatırımcıları daha temkinli hale getiriyor.

Sonuç olarak, konsolidasyon sektörde beklenen bir durumdu. Geçenlerde Getir, Just Eat Takeaway ile yakın bir ortaklık kurduğunu duyurmuş, ardından bu ayın başlarında rakibi Gorillas‘ı satın almıştı. Getir, yine aynı sorunlarla savaşan ve zarar eden Gorillas için, şirketin bir yıl önceki değerinin yalnızca yarısını ödedi.


KAYNAK:  Büşra Kula Çakmak @bisektor