EVE DÖNÜŞ

26 ARALIK 1 dakika, 58 saniye 1 dakika, 58 saniye.

EVE DÖNÜŞ

Eve dönüş yolunu bulamıyordu tıpkı kalbine dönüş yolunu bulamadığı gibi. O kadar dolambaçlı yollarda dolaşmıştı ki sonunda eve döneceğinin farkında olmadan.

Tam yirmi yıl olmuştu, güneşin bile doğmak istemediği şehirlerde etrafını aydınlatmak için savaş vermişti.

Eve nasıl dönülürdü, o hiç eve dönmemişti ki. Orda bir ev vardı, dönülmemiş bekleyen bir ev. İçindeki tüm acılara sığınak olabilecek miydi evi.

Karar vermişti eve dönecekti. O gece sabaha kadar uyumamış eve nasıl döneceğini düşünmüştü.

Bir zamanlar evinin sevdiği insanların kalbi olduğunu düşünüyordu. Oysaki evi sevildiği insanların kalbiydi, bunu anlaması yirmi yılına mal olsa da yaşadığı deneyimleri heybesine yükleyip yola koyulacaktı.

Kaostan besleniyordu sanki, kaosun içinde kendine dingin alanlar yaratabilmesi biraz da olsa nefes alabilmesine olanak tanıyordu.

Bir orman varken ona tek bir ağaç yetiyordu. Ormanda yolunu kaybetmekten korkarken ağaç ona ormanı hatırlattığı için güvenilirdi.

Sakin sularda nasıl yüzülür bilmezdi, dalgalı denizler görmüştü hep. Dalgalı denizlerde yüzmek, sakin denizlerde yüzmekten daha az korkutucu gelirdi. Tıpkı koca bir ormanda nefes almak yerine bir ağaçla idare etmek gibi.

İstanbul’da bir damlaydı belki de görünmezlik sihrinin altında saklanmak ona iyi geliyordu. Oysaki evinde görünmez olması mümkün olmayacaktı. Kaybolmak çok kolayken görünmeye çalışmak ben buradayım demek için atılan çığlıklarda kolay kolay duyulmazdı.

Hayat herkesi sınavlardan geçirirken başarısızlıkları saklamak İstanbul’da daha kolay gelir insana. Ne yaşarsan yaşa görülmeyen duyulmayan bir şehirdir İstanbul. Milyonlarca insanın burada yaşamasının en önemli söylenmeyen sebeplerindendir belki de tanınmamazlık.

Yaşamında en büyük deneyimi sağlayan İstanbul kara sevda gibi yapışmıştı yakasına. Bıraksa huzursuz bırakmasa huzursuzdu. 

Bazen yaralı kolu kesip atmak gerekir devam edebilmek için, İstanbul da onun için yaralı bir kol gibi vazgeçemediği.

Ne önemi vardı ki nerede yaşadığının gidecekti evine dönecekti.

Yirmi yıl uzun zaman…

TEMMUZ, 2022

İSTANBUL