Eskiden Futbol

16 KASIM ANILAR , YAŞAM , SPOR , ETKİNLİKLER , İLİŞKİLER

Tahmini okuma süresi: 2 dakika, 5 saniye.

Yıllar, yıllar önceydi bundan tam 25 yıl önce spor müsabakaları özellikle de futbol maçları eşit taraftar sayısıyla hatta yan yana izlenirdi. Şimdi bunu geçlere anlattığım zaman inanılmaz bir fikirmiş gibi geliyor hatta nasıl yani yan yana mı izliyordunuz, hemde kavga etmeden. Evet hem de kavga etmeden!

Hatta hiç unutmam Fanatik Galatasaray taraftarı bir arkadaşımla 1996-1997 sezonu lig maçını Fenerbahçe stadında birlikte izlemeye gittik. Tribünler %50 eşit ve biz ikimiz yan yana sayılacak şekilde oturuyoruz aramızda sadece güvenliği sağlayan 2 polis görevlisi var yani fanatik arkadaşımla aramızda iki polis. Dahası bütün stad dört tirübün bu şekilde ayrılıyor, o zaman 20-25 bin taraftar en fazla bin polis kontrolünde maçları izlerdi, o gün maç Fenerbahçe’nin 3-2 galibiyetiyle bitti ve benim arkadaşıma karşı yaptığım gibi statdaki herkes tezahürat yaptı bir birlerini kızdırdı, her türlü el kol hareketleri yapıtılar ama maç sonunda kol kola aynı otobüslerle ve yan yana üzerlerinde farklı formalarla evlerine gittiler.

Maç öncesi ve sonrasında geleneksel ritüeller de unutulmazdı. Beşiktaş Çarşıda çay içilir, Kadıköy’e geçerken Eminönü’nde balık ekmek yenir turşu suyu içilir, Ali sami yen stadı önünde maç sonunda tezgahlarını toplayan köftecilerden son kalan köfteleri çok ucuza alabilirdik bilen bilir tadını hiçbir şey tutmaz.

O zamanlar fanatiklik başka bir anlam taşırdı, yani eğer Galatasaray bir Avrupa takımıyla maç yapıyorsa herkes Galatasaraylı olurdu veya sen sevdiğin bir arkadaşın için onun istediği futbol maçını onunla aynı trübünlere oturup izleyebilirdin bu korkunç bir şey değildi. İşte ben de bugün bunları yazabilmek için olsa gerek o zamanlar Fenerbahçe’nin veya arkadaşlarımın tuttukları takımlarının bugün oldukça fazla manevi değeri olan izlediğim futbol maçlarının stadyum giriş biletlerini halen saklıyorum. Geçmişi hatırlamak için bugün 6 tanesini paylaşmak ve o günleri gözümün önünden geçirmek istedim.

*******************************

Fenerbahçe & Gaziantepspor- 21 Mayıs 1995

Galatasaray & Trabzonspor - 27 Kasım 1994


İstanbulspor & Trabzonspor - 27 Nisan 1996


Galatasaray & Kayserispor- 30 Nisan 1994


Galatasaray & Cork City - 15 Eylül 1993


Fenerbahçe & FC. Touran - 9 Ağustos 1994NAZIM SERKAN BURGUL

MUHTEŞEM HÂTIRAT

16 KAS 2020 Hasan Çağlar

HASAN ÇAĞLAR

Gerçekten öyle hocam.

16 KAS 2020