EŞEK KULAKLI MİDAS EFSANESİ

08 MAYIS 3 dakika, 36 saniye 3 dakika, 36 saniye.

TARİHTEKİ İLK MÜZİK YARIŞMASI MARSYAS VE APOLLON'UN HİKAYESİ

Efsaneye göre tanrıça Athena şimdiki adı Suçıkan olan bölgedeki gölde yetişen sazlardan ilk flütü icat eder. Ancak flütü çalarken göldeki yansımasından yanaklarının şiştiğini görünce flütü hemen orada atar.

Marsyas isimli genç Suçıkan bölgesinde gezinirken flütü bulur ve çok sevinir. Günlerce uğraşarak flüt çalmayı başarır. Marsyas flütü öyle güzel çalmaya başlamıştır ki ünü bütün Frigya’ya yayılır. Herkes Marsyas’ı dinlemeye gelir. Tabi ki ünü Tanrı Apollon’un da kulağına gitmiştir. Apollon lir çalmakta ustadır, kimse onunla yarışmaya cesaret bile edemez. Apollon Marsyas’a olan kıskaçlığından onu halkın önünde yarışmaya davet eder. Yarışma sonucunda yenen yenilene istediği cezayı verebilecektir.

Yarışma Tmolas Dağı’nda(Bozdağ) eteklerinde yapılır. Üç kişilik jüri heyetine Kral Midas başkanlık eder. İlk olarak Apollon liri ile tanrısal havalar çalmaya başlar ve su perileri Müzler ona eşlik ederler. Sonra Marsyas flütünü eline alır ve herkeste bir sessizlik oluşur. Marsyas flütünü öyle bir çalıyordur ki herkes hayranlığını gizleyememiştir.

Halk Marsyas Marsyas diye alkış tutarken Tanrı Apollon’a karşı oy vermek hakemleri korkutuyordur. Kral Midas, oyunu Marsyas'a verirken diğer iki hakem Apollon lehine oylarını kullanırlar ve kralın oyu iki oy sayıldığından yarışmanın sonucu berabere ilan edilir. Apollon kendisinin üstün sayılmamasına kızar ve Marsyas'ı diri diri derisini yüzdürerek Dinar'daki Suçıkan kayalıklarına astırır.

Efsaneye göre Marsyas'ın ölümüne üzülen kayalar ağlayarak Suçıkan'ı oluşturur.

Tanrı Apollon’un gazabından Kral Midas da kurtulamaz. Midas’a : “Sen benim lirimin sesini dinlemekten acizsin o duymayan kulakların büyüsün eşek kulağı gibi olsun” diyerek Kral Midas’ın kulaklarını eşek kulaklarına çevirir.

Kral Midas, bu ceza üzerine sarayından çıkamaz olur. Saçları uzayınca berbere gider ve berberine armağanlar vererek, bu sırrı saklamasını istemiştir. Berber bu sırrı uzun zaman saklamış ama dayanamamıştır. Bir gün bir su kenarına giderek çukur açar ve etrafına bakarak çukura eğilir: “Kral Midas’ın kulakları eşek kulağı gibidir” diye seslenerek çukuru kapatır ve oradan uzaklaşır. Böylece sır taşımaktan kurtulmuş, biraz olsun rahatlamıştır. Gel zaman git zaman bu çukurun bulunduğu yerlerde kamışlar çıkar, rüzgar estikçe kamışlardan fısıltılar gelmeye başlar. “Kral Midas’ın kulakları eşek kulağı gibidir.” sözleri etrafa yayılır. Bu fısıltı rüzgarla karışarak kasabalının duyabileceği şekilde yankılanır. Dedikodu tüm şehirde yayılır. Buna dayanamayan Kral Midas, boğa kanı içerek intihar eder.

(Athena, Yunan mitolojisinde zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçasıdır. Roma mitolojisinde Minerva diye anılır. Babası Tanrıların başı Zeus, annesi ise Zeus'un ilk karısı olan hikmet tanrıçası Metis' tir. Sembolleri, kalkan, mızrak, zeytin dalı ve baykuştur.)

(Apollon mitolojide müziğin, sanatların, Güneş'in, ateşin ve şiirin tanrısı, kehanet yapan, bilici tanrıdır. Apollon'un mitolojideki eşi Kassandra olup Zeus ve Leto'nun oğlu, Artemis'in ikiz kardeşidir. Mitolojideki en önemli tanrılardan biri olan Apollon, Anadolu kökenlidir.)

SUÇIKAN (EFSANEYE GÖRE MARSYAS'IN ASILDIĞI YER)


Antik Kent Dinar

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesi Hititlerden Aka-İyon, Frig, Kimmerler, Persler, Roma, Bizans ve Türkler’e kadar birçok uygarlığın izlerini taşıyan antik kenttir. Bu antik kent tarihin ilk müzik yarışmasının yapıldığı yerdir. İçine tanrıların, kralların karıştığı masallar ve efsaneler şehridir.

Çocukluğumun geçtiği bu küçük ilçenin tarihi MÖ 1200lere kadar uzanmaktadır. Klasik dönem boyunca Efes’ten sonra en önemli şehri daha önceki adı Kelainai olan Apameia idir.


DEMET ADAMHANOĞLU

Ne kadar hoş bir anlatım. Okurken çok keyif aldım.
Yüreğinize sağlık...

09 MAY 2021

TUĞBA ERBAŞ

teşekkür ederim :)

10 MAY 2021

İBRAHIM BAŞEĞMEZ

Güzel Dinar.
Hepimiz tarihini ve de kıymetini bilebilsek keşke :))

09 MAY 2021 Tuğba Erbaş