CrossFit

17 KASIM BAŞARI

Tahmini okuma süresi: 1 dakika, 31 saniye.

Önümüz 2021 Bahar; Daha çok mutlu olmak adına, kendi korkularımızı ve alışkanlıklarımızı gözden geçirdiğimiz, korkmadan icatlar çıkardığımız, değişime kucak açtığımız yepyeni bir akışın habercisi olabilir mi? Kesinlikle evet. E napalım? İşte tam da burada CrossFit’i devreye sokabilirsiniz sayın seyirciler.

Antrenman rutinleri genellikle Afganistan’da ölen Amerikan askerlerinin isimlerinden oluşur; Örneğin 2005 yılında Afganistan’da ölen denizci teğmen Michael Murphy anısına “Murph” ismi verilen antrenman 1 millik koşu, üstüne 100 barfiks, 200 şınav, 300 squat ve tekrar 1 millik koşudan oluşur. Erkeklerde mutlaka bar, dumbell veya diğer materyaller kullanılır. Kadın isimleriyle çağrılan antrenmanları da var; Barbara, Chelsea, Dirty Diana veya Kelly.

2007’de biralar eşliğinde âlem ahkâm şeklinde devam eden bu etkinlik, artık profesyonel sporcuların yer aldığı ve milyonlarca inasanın izlediği bir spor branşı olmuş iyi ki.

CrossFit organizasyonunun kurucusu ve CEO’su olan Greg Glassman; “Uzman lider tarafından fit bir görünüm için özel olarak tasarlanmış bir program hazırlanır ve ilgilenenler bu programa katılır” demişti bir röportajında. CrossFit antrenman planı, WOD (workouts of the day) yani günün antrenmanı şeklinde tanımlanır ve her gün farklı sportif aktiviteleri içerecek şekilde düzenlenir. Antrenmanlar bireysel olarak yürütülebileceği gibi grup ya da takım halinde de uygulanabilir.

Erkekerde Amerikan Mathew Fraser ve kadınarda Avusturalyalı Tia-Clair Toomey son yılların açık ara şampiyonları. E onları arkadan sıkı takip edip presleyen kimler var? Erkelerde Patrick Vellner, Lukas Hökberg ve Brent Fikowski. Kadınlardaysa Katrin Tanja Davidsdottir, Brooke Wells ve Sara Sigmundsdottir sürekli takipte.