Beyaz Gölge; Dirk Nowitzki

07 EKİM 2 dakika, 15 saniye 2 dakika, 15 saniye.

 80’li yılların başıydı. O dönemlerde şimdiki gibi internet üzerinden enformasyon bombardımanı yoktu. Tek kanallı TRT ekranlarından bir sabah Beyaz Gölge adlı dizinin fragmanını izledik. Ülkemiz basketbolunun da milâdı işte o diziydi.

Dizide başrolde Ken Howard, Ken Reeves isminde beyaz bir profesyonel basketbol koçunu canlandırıyordu. Geçmişte Amerika Ulusal Basketbol Birleşimi (NBA) Ligi’nde oynayan Reeves dizindeki sakatlıktan dolayı basketbolu bırakmak zorunda kalır. Üniversitedeki sınıf arkadaşı ve aynı zamanda Los Angeles şehrindeki Carver Lisesi Müdürü Jim Willis tarafından çoğunlukla siyah ırk ve İspanyol gençlerin okuduğu liseye, basketbol koçu olarak davet edilince, bu daveti kabul eder. Senaryoya göre Reeves ile Willis Boston Üniversitesi’ndeki öğrencilik yıllarında oda arkadaşlarıdır. Reeves basketbol oynamış ve daha sonra seçilerek NBA takımlarından Chicago Bulls’da oynamıştır. Dizinin adı ise ilk bölümün sonunda Reeves’in oyuncularının her zaman ve her yerde arkalarında olacağını söylemesinin ardından Thorpe’un verdiği cevaptan gelir; “Beyaz bir gölge gibi”. İşte, bu haftaki konuğumuz günümüzün beyaz gölgesi; Dirk Nowitzki.

Dirk Werner Nowitzki, 19 haziran 1978’de Almanya’nın Würzburg şehrinde dünyaya geldi. Sporcu bir aileden gelen 2.13’lük Nowitzki, 1998 NBA Seçmelerinde Milwaukee Bucks tarafından dokuzuncu sırada seçildi. Daha sonra hemen Dallas Mavericks’e takas oldu. Çaylak sezonunda antrenörü Don Nelson, onun çok iyi bir transfer olduğunu söylese de, ilk senesinde fazla başarılı olamayan Nowitzki, sonraki yıllarda çok çalıştı ve kendini çok geliştirdi.

1999-2000 sezonunu maç başı 18 sayı ve 7 ribaund ortalamasıyla tamamladı ve o sezon kendini en çok geliştiren oyuncu sıralamasında ikinci oldu. 2000-01 sezonunu da 22 sayı ve 10 ribaund ortalamasıyla bitiren Nowitzki, 2001-02 sezonunu 23 sayı ve 9 ribaund ortalamasıyla bitirdi ve bu sezon da ilk defa NBA All-Star maçına seçildi. Takip eden yaz da Almanya Milli Basketbol Takımı ile de Dünya Şampiyonasında üçüncü oldular ve 29 sayı, 9 ribaunt, 2 asist ortalamasıyla turnuvanın ‘En Değerli Oyuncu’ ödülünü aldı.

Dirk Nowitzki, 2010-2011 NBA batı final serisinde Oklohoma City Thunder ile yapılan maçta 24 serbest atışın tamamını sayıya çevirerek Paul Pierce’e ait 21’de 21 olan NBA Playoffs serbest atış rekorunun yeni sahibi oldu. 13 Haziran 2011 itibariyle NBA şampiyonluğuna ulaşmış muhterem. Kariyerinin en sonunda nihayet NBA şampiyonluk yüzüğüyle tanışan beyaz gölge daha şimdiden efsaneler arasında yerini almıştır. “Beyazlar beceremez” diyenlere Dirk’ü hatırlatın.