Amerikan Rüyası; Super Bowl 2021

06 ŞUBAT SPOR

Tahmini okuma süresi: 2 dakika, 1 saniye.

Mühendis/Finansçı dostumuz Kemal Ataman’ın 30 yıllık takımı ve de Kansas değil (Trump, Twitter’de klasik saçmalamış), Missouri eyaletine bağlı Kansas City Chiefs, 50 yıl sonra Super Bowl 2020’de şampiyon olmuştu ki tarih tekerrür eder mi ki bu konuya birazdan geri döneriz.

Kardeşim Cevdet’le sağolsun Chicago Bears takılmıştık yıllar önce; ‘Amerikan Futbolu’ (Amerikanlar “Futbol” diyor). Âlem-ahkâm modunda bol biralı, müzikli ve de patlamış mısırlı bir şölendi. Topu kapan dikine koşuyordu. Tam bir takım sporu mübârek. Kimisi müdafaa merkezli, kimisi ise hücum merkezli bir kurguda tokuşuyorlardı klasik. En çok ilgimizi çeken olay da; hakemlerin verdiği karar esnasındaki ‘sebep-sonuç’ ilişkisini, yukardan uzatılan mikrofon sayesinde duymamızı sağlamaları oldu.

Neyse, “Super Bowl” adını verdikleri final karşılaşması ise tam bir şov atraksiyonu. Super Bowl, Amerika’da her yıl düzenlenen Amerikan Futbolu Ligi’nin (NFL) şampiyonluk maçı. Bu maçları belirtmek için oynandığı yıl yerine Roma Rakamları kullanılır ki bu yıl için de LV kullanıldı. Bir takımın maç kadrosu 45 kişiden oluşur. Ancak sahada normal futboldaki gibi 11 oyuncu bulunur. Bir takımı, kendi içinde farklı görevleri olan üç takıma ayrılır. Bunlar; hücum takımı, savunma takımı ve özel takımlardır.

İşte, 7 Şubat 2021’de (Yarın gece) 55’nci Super Bowl 2021, Kansas City Chiefs ve Tampa Bay Buccaneers arasında Florida Tampa Raymon James Stadyumu’nda oynanacak.

Bu işin ekonomisi mi? Fox TV bu yıl 30 saniyelik reklamın değeri 6 milyon Dolar fiyat biçmiş. Marka değeri tam ‘15 milyar dolarlık’ bir Super Bowl’da; ‘2 milyar tavuk kanadı ve 5 milyon da pizza siparişi bekleniyormuş. 100 milyon üzerinde Amerikalının izlediği maçta, her Amerikalı bu olay için kişi başı 70 Dolar harcarmış. 30 saniyelik reklam spotlarının bedeli ise 6 milyon Dolar olmuş. Bu da kesmedi; ilgili müsabaka 185 farklı ülkede, 30 farklı dilde canlı olarak izlenirmiş. Geçen yıl stat şovu için tam 800 milyon dolar harcanmış ve son olarak da Super Bow’lı kazanan oyuncuların her biri 95 bin dolar kazanmış’. Şov mu? Daniskası! Bu yıl Metallica ve Green Day müzik resitali için hazırlanmış. İşte, Amerikan Rüyası filmi bu olsa gerek.